Stěhování orchestrionu

Z názvu článku je asi každému jasné, o čem by mohla být řeč. Úryvek známé písně z jednoho z našich nejpopulárnějších seriálů Chalupáři nám posloužil k tomu, abychom se propojili mezi hudebním světem – orchestrionem a naší hlavní tématikou stěhováním. Firmě Stěhování bez dřiny se totiž naskytla možnost stěhovat tento cenný hudební nástroj.

Námět od pana Jiřího Laštovičky

Jednalo se o orchestrion pana Laštovičky, který měl původně být i ve zmíněném seriálu. A propojení se seriálem Chalupáři je více. Pan Laštovička poskytl scénáristům několik námětů z jeho vlastního života. Ale zpět ke stěhování. Orchestrion je velmi zajímavý hudební nástroj, jehož stěhování není úplně snadnou záležitostí. Jeho vnitřní část, která se stará o hudební produkci, čítá mnoho součástí, které je třeba vyndat a přestěhovat samostatně, aby při převozu nedošlo k žádnému poškození.

A tak, jak se se stěhováním začalo, tak se samozřejmě i končí. Na místě vykládky je třeba dát všechny součástí opět dohromady a poté nastává chvilka napětí, zda se orchestrion podařilo sestavit správně, aby vydával takové zvuky, jaké má.

Stěhovákům se vše podařilo na jedničku, takže všichni zúčastnění byli spokojeni a na závěr akce mohlo dojít i na pozvánku na výstavu, na kterou se orchestrion převážel (o tom více ve videu na konci článku…).

Záznam stěhovací akce

Jak celá akce probíhala? Díky Stěhování bez dřiny je k dispozici i video, které stěhování orchestrionu zachycuje od nakládky, až po vykládku na místě určení, kde je orchestrion znovu sestaven do funkční podoby.