Kladkostroj

Kladka – asi každý ví, o čem je řeč a když by nepomohl ani úvodní obrázek, tak trocha teorie… Kladka není nic složitého, jedná se o volně otočné kolo s drážkou, které je uloženo na hřídeli. Do drážky se pak usadí lano, provaz nebo řetěz. Na principu kladky funguje například jeřáb nebo výtah.

A protože stěhovací akce jsou různorodé a v některých případech je objekt poněkud náročnější resp. skýtá určitá omezení, nabízí se kladka jako možné řešení vzniklého „problému“. Ačkoliv je u většiny akci mnohem vhodnější stěhování v pevných po schodech, případně využití výtahu, tak pokud nastane situace, že ani jedna z možností není reálná (nedostatek prostoru, chybějící výtah atp.), může být kladka tím jediným řešením, jak dostat stěhované vybavení na místo určení.

Bezpečnost především

Pokud tedy není jiná možnost a při stěhování budete používat kladku, dejte si pozor na bezpečnost a to nejen stěhovaného vybavení, ale i vaší. Veškeré věci, které přes kladku stěhujete řádně zabalte, aby nedošlo k poškození při přesunu po laně a zafixujte jej, aby nedošlo k uvolnění a tím i pádu na zem. Všichni účastníci stěhovací akce musí být umístěni v bezpečném prostoru a věci z kladky odebírat, až ve chvíli, kdy nehrozí pád na hlavu. Příprava stěhování je zkrátka důležitá a nikdy se nesmí zanedbávat.

Kladku nikdy nenechte bez dozoru a už vůbec ne v situaci, kdy je na ni něco upevněno. Nesnažte si stěhování usnadnit právě tímto způsobem, vždy hledejte nejdříve jiné bezpečnější řešení. Již mnohokrát se stalo, že došlo k poškození majetku, což není nic příjemného. Mějte na paměti, že tento způsob stěhování je možný, ale ne vždy máte věci 100% pod kontrolou.