Vývoj obyvatelstva dle statistiků

Narazili jsme na zajímavý článek, který je sice již staršího data (rok 2019), ale i tak přináší několik otázek k zamyšlení. Čeho se článek týká? Konkrétně jde o odhad ze strany statistiků, jak se budou obyvatelé naší republiky postupně přesouvat zejména do Prahy a Středočeského kraje.

Konkrétně v článku uvádí, že v roce 2070 bude celá třetina obyvatel žít v již zmíněných dvou krajích. Mírný nárůst by pak podle těchto odhadů měly mít ještě kraj Plzeňský a Jihomoravský.

Stěhování obyvatel se tak dotkne deseti krajů negativně, tedy odlivem obyvatel. Alarmující je náhled zejména u Moravskoslezského kraje, kde by mělo dojít k poklesu o více než tři sta tisíc obyvatel.

Na opačném pólu by toto vnitřní stěhování pomohlo nejvíce Středočeskému kraji, který by „posílil“ o téměř půl milionu obyvatel.

Stárnutí obyvatelstva

Další negativní zprávou této predikce je to, že bude pokračovat stárnutí obyvatel a to ve všech krajích. Zvýší se tak podíl seniorů a aniž bychom to mysleli nějak špatně, tak to není dobrá zpráva. Mladí lidé dnes často odkládají založení rodiny, někteří od toho ustupují úplně.

Abychom byli pozitivní, jedná se o predikci, kde musíme doufat, že se jako lidstvo nad sebou zamyslíme a podobnému trendu se pokud možno ubráníme. Určitě je v našem zájmu, aby neubýval počet dětí a mladých lidí.

Stěhování jako takové se zřejmě jen tak nezastaví, ale i zde je to zejména o tom, co dané kraje, kterým úbytek obyvatelstva hrozí, nabídnou hlavně mladým lidem a rodinám.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz